اللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِ السّاعَةِ وَفی کُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاً وَقائِدا ‏وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَک َطَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً
تجلیل از ۱۵ پیر غلام حسینی در هشتمین همایش تجلیل از پیرغلامان

مراسم افتتاحیه هشتمین همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی در استان بوشهر، جمعه شب با حضور امام جمعه این استان و نیز معاونان و مدیران ارشد صدا و سیما و هم چنین برخی از شخصیت های نظامی و غیرنظامی این استان برگزار شد.به گزارش ایسنا، در افتتاحیه این مراسم محمدحسین صوفی معاون صدای جمهوری اسلامی ایران و محمدحسین جهانبخش استاندار بوشهر سخنرانی کردند.  

هم چنین گروه هایی از مداحان این استان به اجرای برنامه پرداختند. در هشتمین همایش تجلیل از پیرغلامان حسینی که با حضور ۳۰۰ تن از مداحان، شاعران و پیرغلامان حسینی سراسر کشور برگزار شد، عصر دیروز از ۱۵ نفر از پیر غلامان حسینی که حداقل سن ۷۰ سال، حداقل ۴۰ سال سابقه خدمت در درگاه امام حسین(ع) دارای حسن شهرت بین مردم و جامعه مداحان، از حفظ بودن حداقل ۲۰۰۰ بیت شعر نغماتی و عاشورایی، دارا بودن تالیف، صاحب سبک نو و فاخر و شاگردپرور بودن هستند، تجلیل شد. 

بقیه در ادامه مطلب ...

گزارش های تصویری خبرگزاری های مختلف از هشتمین همایش ملی تجلیل از پیرغلامان حسینی در بوشهر

| خبرگزاری سوک | ارم نیوز | سیراف نیوز ۱ ۲  3  4  5 | خبرگزاری مهر |
گزارش تصویری از ثبت ملی سبک سینه زنی بوشهری

 

همچنین در ‌اختتامیه هشتمین همایش ملی تجلیل از پیرغلامان از مرحوم جهانبخش کردی‌زاده ‌مداح بوشهری تجلیل شد.

خبرگزاری فارس: در آیین اختتامیه هشتمین همایش ملی تجلیل از پیرغلامان حسینی که در بوشهر برگزار شد، از مرحوم جهانبخش کردی‌زاده ملقب به "بخشو " مداح بوشهری تجلیل شد. 

به گزارش خبرگزاری فارس از بوشهر، شنبه شب دبیر این همایش در این آیین گفت: از مرحوم جهانبخش کردی‌زاده ملقب به بخشو به دلیل ایجاد سبک خاص عزاداری در بوشهر و مناطق پیرامونی به‌طور ویژه تجلیل شده است.
مهدی دهقان‌نیری اظهار داشت: همچنین در این آیین از 15 پیرغلام حسینی نمونه کشوری تجلیل می‌شود.
وی افزود: از سال 82 تاکنون از 116 مداح و مرثیه‌سرای نمونه کشوری تجلیل شده است.
دبیر هشتمین همایش ملی تجلیل از پیرغلامان حسینی بیان داشت: اهداف عمده برگزاری این همایش تقدیر از ذاکران اهل بیت و معرفی الگوهای برتر برای عزاداری و مداحی اهل بیت است.
وی تصریح کرد: برای شناسایی دقیق پیرغلامان حسینی پنج کمیته تخصصی در معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران تشکیل شده است.
‌امام جمعه بوشهر نیز در این آیین گفت: تجلیل از پیرغلامان اهل بیت در دنیا مقدور نیست بلکه در آخرت دیدنی است.
آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری عنوان داشت: در روز قیامت هر انسان با امامش فراخوانده می‌شود و شما پیرغلامان در کنار امام حسین (ع) ظاهر می‌شوید.
وی با بیان اینکه تاریخ مدح و ثنا چیری نیست که با فضای معاصر همراه باشد، اضافه کرد: نخستین مدح‌کننده در عالم وجود خداوند است پس مداحان اهل بیت کاری خدایی انجام می‌دهند.
صفایی‌بوشهری تاریخ مدیحه‌سرایی اهل بیت را پرفراز و نشیب ذکر کرد و ادامه داد: در فضایی که انحطاط و ابتذال جهان را فرا گرفته بود شاعرانی از صدر اسلام اشعار خوبی در باب اهل بیت سرودند و مداحانی نیز این مشعل را در آن تاریکی‌ها روشن نگه داشتند تا در شرایط کنونی فضای جامعه در جغرافیای ملی و فراملی توسط این مداحان هدایت شود.
وی نقش مداحان را مانند بزرگان تاریخی اسلام در هدایت دین دانست و از آن‌ها بابت داشتن اندیشه‌های ولایت‌مداری تشکر کرد.
اجرای سنج و دمام و مراسم سینه‌زنی به‌صورت نمادین، پرده‌برداری از تابلو ثبت ملی نوحه‌خوانی سینه‌زنی بوشهر و تجلیل از پیرغلامان اهل بیت از دیگر برنامه‌های این همایش بود. 

گزارش ها از خبرگزاری های مهر و خراسان نیوز

[ چهارشنبه 10 آذر 1389 ] [ 05:54 ب.ظ ] [ علی ] [ نظرات (3) ]